Yeni Türk Ticaret Kanununa Göre Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

 Şirketlerde web sitesi zorunluluğu Yeni TTK’nın 14 Şubat 2011 tarihli 27846 sayılı kanunu ile zorunlu hale getirilmiştir. Türk Ticaret Kanunu’nun ilgili maddesi gereği sadece sermaye şirketleri bu uygulama kapsamında web sitesi yaptırma zorunluğu içerisindedir. Bahse konu kanunun tanımına göre anonim şirketler, limited şirketlerive sermayesi paylarla bölünmüş komandit şirketler web sitesi yaptırmak zorundadır.

Bu kanunun amacı , bir web sitesinin herkesin her yerden kolayca erişebildiği bir veri ortamı olmasından dolayı şirketler hakkında bilgi takibinin yapılabilir duruma getirilmesi olmakla beraber yasaya uymayarak site yaptırmayan ya da eksik bilgiler içeren site yaptıran firma sahiplerine, tüm ortaklarına ve müdürlerine 6 aya kadar hapis ve para cezaları uygulanacaktır.

Yeni Türk Ticaret Kanununa Göre Olması Gereken Web Sitesinin Özellikleri Nedir?

Yeni TT’K”da detaylı olarak anlatılan web sitesi zorunluluğu, şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmasını hedeflerken, .web sitesinde, şirketin tüm resmi bilgilerinin internet üzerinden yayınlanması amaçlanmaktadır. TTK uyumlu web sitelerinde şu özellikler ön plana çıkıyor:

 – Web sitesi zorunluluğu tüm sermaye şirketleri için geçerli.
– Zorunlu kanuni Web sitesi kolayca güncellenebilir olmalı.
– Yeni Türk Ticaret kanununda web sitesinde yayınlanmalı denen tüm bilgiler (raporlar, kararlar, bilançolar ) zorunlu web sayfası içinde bulunmalı.
– Web sitesi yayını kesintisiz olmalı.

 

Bu sebeple alan adı barındırma (Hosting) hizmeti alınan firma ile bu bilginin paylaşılması, web sitesinin sürekli olarak yayında kalması için gerekli. İlgili kanun metnine Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Elbette İnternet sitesinin sadece kanuni zorunluluk olarak kullanılmayacağı da göz önünde bulundurulmalı ve maliyet açısından, web sitesi hem kanuni şartları hem de ihtiyaçları karşılamalıdır.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Kanunda Belirtilen İçerikler Web Sitenizde Bulunmalı
İhtiyaç Duyulduğunda Destek Verebilecek Profesyonel Bir İş Ortağı İle Çalışmalısınız
Web Sitenize Gerektiği Anda İçerik Girebilmeli ve Güncelleyebilmelisiniz
Kullanıcı Dostu (CMS) Yönetici Panelli Olmalı
COM ya da COM.TR Alan Adınız Güvenli Olmalı
İnternet Sitenizde Yer Alan Bilgiler Düzenli Bir Biçimde Yedeklenmeli
Konu ile ilgili daha kapsamlı bilgiye <<BLOG>> konularımız üzerinden ya da 0539 220 99 99 numaralı Ücretsiz Alo Web Bilgi Hattımız üzerinden ulaşabilirsiniz