Video Prodüksiyon Şirketi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çevrimiçi ve mobil platformların hızla gelişmesiyle, video reklamcılığı işletmeler ve markalar için vazgeçilmez birer iletişim aracına dönüşmüş durumda. İşletmeler için  hedef kitleye ulaşma ve pazarlama stratejisi için giderek daha fazla önem kazanan videolardan sizde  hazırlatmak istiyorsanız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, video içeriğinizi üretecek şirketin seçiminde dikkat edilecek hususları sizler için kısaca sıralamaya çalıştık.

 Stratejinizin ana hatlarını çizin.

Bir video yapım şirketi adayı ile görüşürken, amaçlarınızı, fikirlerinizi, yönergelerinizi mümkün olduğunca açık bir şekilde, daha yolun en başındayken özetleyin. Brief(*) hazırlarken mümkün olduğunca çok ayrıntı verin. Bu şekilde, video ajansı mesajınızı hızlıca ve etkili şekilde sindirecektir. Ajansınız bu şekilde konuyla alakalı önerileri kolayca alabilir ve potansiyel olarak size çok fazla zaman kazandırabilir.

Video Prodüksiyon Şirketi Araştırması

Bu noktada sürecinizi iki adıma bölmenizi öneririz;

Bahse konu firmalardan kısa birer teklif isteyin. Portföylerini ve sektörde kaç yıldır var oldukları gibi önemli verileri inceleyin. Bu verileri ön elemenizi tamamlamak ve görüşülebilir sayıda bir tedarikçi firma havuzu oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Sonrasında potansiyel çözüm ortaklarınızı tanımak için birer toplantı planlayın ve brief vererek size yöneltecekleri soruları cevaplayın. Brief sırasında karşı taraftan alabileceğiniz eleştiri ve önerileri kullanabilir ve daha sonraki iletişim veya toplantıların parametrelerini ayarlamakta kullanarak diğer adaylara da sunabilirsiniz. Bu görüşmelerde proje için tasarladığınız bütçeyi tartışın ve ajans tarafından sunulan her bir hizmetin dökümünü isteyin. Brief sırasında olduğu gibi, diğer aday tedarikçilerinizden alabileceğiniz konuyla alakalı fikir ve önerileri ileriki süreçte kullanabileceğinizi göz önünde bulundurun.

 Tanışma toplantısından son iletişim toplantısı hatta projenizin teslim edilmesine kadar, fikri mülkiyet hakları, çeşitli bölgelerdeki sahiplik (kampanya uluslararası ise) veya herhangi bir olası telif hakkı da dahil olmak üzere, ajansla yaptığınız anlaşmaların her açıdan dikkatle ele alındığına emin olun.

İş ortağınız olacak ajansı tespit ederken dikkate almanızı tavsiye edeceğimiz bir diğer husus revizyonlar olmalıdır. Animasyon ya da çekim takvimini oluştururken olası revizyonların sayısı ve bütçedeki payını öngörmeye çalışmanızda fayda olacaktır.

Birlikte çalışacağınız ajansın tespitinde bir diğer önemli konu ise herhangi bir iş ilişkisinde olduğu gibi, ortak çalışmaya, özgür fikir alışverişine ve birlikte çalışma konusundaki uyumun sağlanması, sadece sorunsuz değil aynı zamanda işleyişleri kolaylaştıran bir karşılıklı anlayışın olması durumudur.

Bu amacı göz önünde bulundurarak, dikkate alacağınız ilk şey, ekibin özellikle de projede yer alan herkesi tanımanız, nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olmak üzere bir iletişim toplantısı düzenlemenizdir. İsimlere ekleyeceğiniz yüzler sayesinde vizyonunuzu hayata taşıyacak insanları  daha da yakından tanıma fırsatı yakalayın.

(*) Brief Nedir?: İngilizce ve Türkçe’de, “kısa” – “kısa ve öz” –  “özlü özet” karşılığında kullanılan bir sözcüktür. Brief , anlatılması istenilen mesajın, kısa ve öz ancak doğru bir ifade ile işi gerçekleştirecek kişi ya da kuruma aktarılmasıdır. Özetle, Leziz bir yemeği oluşturan malzemelerin listesi ve ön hazırlık süreci gibi düşünebiliriz Brief’i. Brief alan ve brief veren taraflar için öncelikle brief’e neden ihtiyaç duyulduğunun tespit edilmesi ve anlatılması gerekir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir