2017 Yılının Dijital Trendleri

2017’DE SIKÇA KARŞILAŞACAĞIMIZ DİJİTAL PAZARLAMA TRENDLERİ

Dijital pazarlama ve sosyal medya, markalar için büyük bir önem taşımakta. Müşterilerinize ulaşmanın en kolay olduğu bu platformlardaki yenilikler 2017’de de devam edecek. Markaları başarıya ulaştıracak yeni trendleri sizler için derledik.


Sosyal Medya Ticaret

Geçtiğimiz son birkaç yılda da sosyal medyanın alışveriş ve ticaret alanında ne kadar önemli olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Müşterileriniz ve takipçileriniz ile ne kadar çok iletişimde bulunursanız satışlarınız da o derecede artacaktır. Facebook ve Instagram Carousel reklamlarından da destek alarak tek bir reklam ünitesi içinde ürünlerinizi görsel olarak kullanarak, insanların İnternet sitenize girmesini ve satışınızı arttırmayı sağlayabilirsiniz. 2016 yılı başlarında E-ticaret ve perakende pazarlamacılar için “Satın Al” butonları, Pinterest ve Twitter’da kullanılmaya başlamıştı.. Sosyal medyada bugünlerde daha fazla yer almaya başlayan “satın al” butonlarının gelişmesi 2017 yılında da artarak devam edecek.

 

Canlı Yayın

Sosyal medya dünyasında hızla yayılan ve büyüyen canlı yayın akışları, 2017’de de etkisini arttırarak sürdürecek. Android ve iOS işletim sistemli cep telefonları ile canlı yayınlar yapılabilir uygulamalar ve yayınları izleyeceğiniz birbirinden farklı sosyal medya kanalları bulunmaktadır.
Eğer tanıtımını yapmak istediğiniz yeni bir proje ve ürününüz varsa ya da ürünleriniz hakkında sorular soruluyorsa, sizde canlı yayında hem ürünlerinizi tanıtabilir hem de sorulan sorulara cevaplar verebilirsiniz. Bunun yanında, eğer takipçilerinizin ilgisini çeken etkinlik, davet, toplantı veya konferanstaysanız, canlı yayın ile katıldığınız etkinlik hakkında takipçilerinize bilgi verebilirsiniz. Bu uygulamalar filtresiz, tasarımsız olduğu için doğal bir şekilde markanızı tüketiciye yansıtmanızı sağlar.

 

Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik

Sanal gerçeklik ile dijital olarak gerçekte var olan ya da olmayan şeyleri bize gösterirken; arttırılmış gerçeklik gerçekte var olan bir obje üzerinde dijital olarak daha fazla içerik ve görsel gösterir. Yani, sanal gerçeklik tamamen gerçek hayattan soyutlanmış bir deneyim sunarken, artırılmış gerçeklik gerçek hayatın üstüne inşa edilmekte ve onu daha interaktif hale getirmektedir. Sanal gerçek ve arttırılmış gerçekliğin gelecekte satın alma alışkanlıklarımızdan gündelik hayatımızda alacağımız birçok kararı etkileyip, değiştireceği öngörülüyor.

 Mobil Uyumluluk

Günümüzde mobil uyumluluk artık bir zorunluluk hale geldi. Mobil cihazlar, özellikle sosyal medya kullanıcıları için birincil ekran haline geldi. Masaüstü PC ve televizyon trafiğini geride bırakan mobil cihazlar, 2017 pazarlama stratejilerinin büyük bir kısmının mobil ağırlıklı olması gerektiğini göstermektedir.

Dijital Video Reklamcılığı

Her yıl İnternet üzerinde izlenen ve yüklenen video sayısı artarak yükseliyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarının %80’i İnternet üzerinde haftada en az 1 video izliyor.

2017 yılı da YouTube reklam videoları, Facebook video reklamları, Instagram video reklamları izleyeceğimiz bir yıl olacak.

 

Handan Şahin

Uluslararası İnteraktif Medya
Dijital Pazarlama Direktörü

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir